21 اردیبهشت 1401

آزمایش CRP چیست و بالا بودن سطح CRP چه عوارضی دارد؟

آزمایش CRP یک آزمایش خون است که در آن پروتئینی به نام c-reactive protein ) CRP ) اندازه گیری می‌ شود. پروتئین CRP در کبد تولید می شود و زمانی که بدن دچار التهاب یا عفونت شود این پروتئین از کبد از به درون عروق خونی آزاد می‌ شود.
20 اردیبهشت 1401

علت بالا رفتن سطح اوره خون چیست و چه عوارضی دارد؟

اوره یکی از مواد سمی و زائد است که در اثر متابولیسم پروتئین ها در کبد تولید می‌ شود و از طریق کلیه‌ ها همراه با ادرار دفع می‌ شود. اختلال در سوخت و ساز پروتئین‌ ها یا میزان دفع آن باعث افزایش یا کاهش میزان اوره در خون می‌ شود. سطح طبیعی اوره خون: افراد بالغ 15 تا45 mg/dl کودکان 10 تا 40 mg/dl دلایل افزایش سطح اوره خون چیست؟ عوارض بالا رفتن سطح اوره چیست؟
19 اردیبهشت 1401

کراتینین چیست و افزایش آن در خون چه عوارضی دارد؟

کراتینین حاصل متابولیسم یک ماده پروتئینی بسیار مهم بنام کراتین است که نقش موثری در تولید انرژی در ماهیچه ها دارد. علل بالا بودن سطح کراتینین چیست؟ آسیب دیدن کلیه نارسایی کلیوی عفونت کلیه کاهش جریان خون در کلیه‌ ها دی‌ هیدراته شدن بدن
18 اردیبهشت 1401

آزمایش SGPT چیست و در چه شرایطی درخواست می شود؟

آزمایش SGPT جهت شناخت آسیبهای کبدی انجام می شود. سطح نرمال آنزیم SGPT در خون باید کم تر از 41 باشد. اگر مقدار این آنزیم بیشتر از 50 باشد بحرانی محسوب می شود که میتواند با بیماریهای مختلف در ارتباط باشد. علائم آسیب کبدی چیست؟ چه عواملی باعث افزایش SGPT می شوند؟
17 اردیبهشت 1401

آزمایش AST چیست و چه زمانی تجویز می شود؟

آزمایش AST یا آسپارتات یک آزمایش خون است که آسیبهای کبدی را بررسی می کند. چه زمانی آزمایش AST لازم است؟ علل بالا بودن سطح ASTچیست؟
16 اردیبهشت 1401

فریتین چیست و چه زمانی لازم است آزمایش خون فریتین انجام شود؟

فریتین نوعی پروتئین است که به آهن اضافی بدن پیوند میخورد و در صورت نیاز در بدن آزاد می شود. بدن برای اکسیژن رسانی به تمام سلولهای خون, به گلبولهای قرمز وابسته است. گلبولهای قرمز اگر آهن کافی نداشته باشد قادر به تامین اکسیژن کافی نمی باشند. علائم آهن بالا در خون؟ چه عواملی باعث افزایش فریتین در خون می شود؟
13 اردیبهشت 1401

علل بالا بودن پرولاکتین در خانمها و آقایان چیست؟

پرولاکتین یک نوع هورمون است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و موجب رشد و نمو سینه و تولید شیر پس از تولد نوزاد می شود. علل افزایش پرولاکتین در خانهما چیست؟ هورمون پرولاکتین فقط مختص خانمها نیست و در خون آقایان هم مقدار کمی هورمون پرولاکتین وجود دارد.
9 اردیبهشت 1401

آزمایش RBC چیست و چه زمانی درخواست می شود؟

آزمایش RBC شمارش گلبولهای قرمز یک آزمایش خون است.این تست تحت عنوان شمارش اریتروسیت‌ ها هم شناخته می‌شود.علائم بالا بودن گلبول قرمز چیست؟ چه عواملی در افزایش تعداد گلبول قرمز موثر است؟
7 اردیبهشت 1401

آزمایش CBC چیست و چه فاکتورهایی در آن اندازه گیری می شود؟

آزمایش CBC یکی از پر کاربردترین آزمایشها در آزمایشگاه های بالینی است که جهت بررسی وضعیت کلی سلامت بیمار و همچنین تشخیص طیف وسیعی از بیماریهای مختلف مانند عفونت, آنمی و کم خونی و لوسمی ها استفاده می شود این آزمایش اطلاعات بسیار مهمی در اختیار پزشک قرار می دهد. بالا بودن گلبول سفید نشانه عفونت.التهاب یا آلرژی می باشد. بالا بودن تعداد گلبول قرمز نشانگر چیست؟ پلاکت در چه صورتی بالا می رود؟
جوابدهی آنلاین