در بسیاری از مواقع برای اینکه بتوان بیماری­‌های خونی را تشخیص داد و درمان کرد، نیاز به بررسی اجزای خون می­‌باشد. بررسی خون یا هماتولوژی فرآیند خون­‌سازی، انعقاد خون و همچنین یاخته­‌های خونی را مورد بررسی قرار می­‌‌دهد. به طور مثال بیمارانی که برای درمان به دیالیز و یا شیمی­‌درمانی نیاز دارند، باید در ابتدا بیماری خونی آن­‌ها به دقت تشخیص داده شود. سپس با توجه به نیاز آن­‌ها می­‌توان برای بیماران فرآورده‌­های خونی تهیه نمود و بیماری آن­‌ها را درمان کرد. به همین دلیل است که آزمایش‌­های خون‌­شناسی نیاز به دقت بسیار بالایی دارند.

آزمایشگاه ثمره از تجهیزات به­‌روز و کادر متخصص در بخش Hematology استفاده می‌­نماید. به همین دلیل آزمایشات خون­‌شناسی در این بخش با دقت بسیار بالایی انجام می‌­شوند. در ادامه شما را با عملکرد این بخش آزمایشگاهی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

آزمایشگاه هماتولوژی

هماتولوژی چیست؟

هماتولوژی علم خون­‌شناسی می­‌باشد که به بررسی اجزای خون می‌­پردازد. از آنجایی که خون نقش بسیار موثری در عملکرد بخش­‌های مختلف بدن دارد، این علم می‌­تواند به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری­‌ها کمک کند. مشکلات خونی می­‌تواند باعث بروز بسیاری از بیماری­‌های خطرناک و اختلال در سیستم دفاعی بدن شود. ضعف سیستم لنفاوی، مشکلات مغز استخوان و اختلال در اکسیژن­‌رسانی از جمله مشکلاتی هستند که اختلال در اجزای خون می­‌تواند ایجاد کند. بنابراین خون­‌شناسی با درک اجزای خون و ارزیابی دقیق میزان مشکلات خونی می‌­تواند در تشخیص به موقع بیماری نقش بسیار موثری داشته باشد. همچنین می­‌تواند به تعیین بهترین روش درمان کمک کند.

هماتولوژی چیست؟

وظیفه هماتولوژیست چیست؟

هماتولوژیست‌ها پزشکان متخصصی هستند که باید اجزای خون را به درستی مورد بررسی قرار داده و هر مشکل خونی را تشخیص دهند. از مهم‌ترین آزمایش‌هایی که پزشکان خون­‌شناسی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها انجام می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هماتولوژی با بررسی اجزای خون به تشخیص بیماری­‌هایی مانند سرطان خون، آنمی و دیگر بیماری­‌های التهابی کمک می­‌کنند.
 • از طرفی آزمایش خون‌­شناسی می­‌تواند اختلالات مرتبط با انعقاد خون را ارزیابی نموده و دلیل آن را تشخیص دهد.
 • هماتولوژیست با بررسی مشکلات خون می­‌تواند دلیل بیماری­‌های قلبی- عروقی و همچنین دلایل حمله­ قلبی را ارزیابی نماید.
 • بررسی دلیل مشکلات مرتبط با انتقال خون نیز از دیگر وظایف پزشکان هماتولوژیست می‌­باشد.
 • هماتولوژی به بررسی تعداد پلاکت‌­های خون و تشخیص برخی سرطان­‌ها نیز کمک می­کند.

اهمیت بخش هماتولوژی

همانطور که گفته شد خطرناک‌­ترین و جدی­‌ترین بیماری­‌های انسان می­‌توانند وابسته به مشکلات خون باشند. بنابراین هماتولوژی می­‌تواند به بررسی این مشکلات پرداخته و در تشخیص به موقع بیماری موثر واقع شود. همچنین آزمایش Hematology به بررسی بهترین روش درمان نیز می‌­پردازد و به درمان موثرتر بیماران کمک می­‌کند. فراموش نکنید که در بسیاری از مواقع بیماری­‌های خونی علائم دقیق و مشخص ندارند و همین موضوع موجب می­‌شود تا بیماران دیر برای تشخیص و درمان اقدام کنند. در صورتی که با انجام آزمایش­‌های Hematology می‌توان به تشخیص و درمان به موقع بیماران کمک کرد.

وظیفه هماتولوژیست چیست؟

خون­‌شناسی چه کاربردی دارد؟

هماتولوژی می­‌تواند اختلالات خون را تشخیص دهد و این اختلالات منجر به بروز بسیاری از بیماری‌­ها می­‌شوند. از جمله کاربردهای این آزمایش می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تشخیص و درمان عفونت مالاریا، این عفونت منجر به تخریب سلول­‌های قرمز خون می­‌گردد.
 • تشخیص و درمان آنمی که باعث کاهش گلبول­‌های قرمز و اختلال در حمل اکسیژن می‌­شود. نوع دیگری از آنمی وجود دارد که می‌­تواند باعث تغییر سلول­‌های خونی شود.
 • ارزیابی اختلال تالاسمی که باعث کاهش توانایی ساخت هموگلوبین با ساختار درست می­‌گردد.
 • بررسی اختلالاتی که منجر به جلوگیری از انعقاد خون و مشکل در آن می‌­شوند.
 • تشخیص و درمان مشکلاتی که منجر به لخته شدن خون در رگ­‌ها می­‌شوند. 
 • ارزیابی و درمان اختلال پروتئینی خون
 • بررسی نمودن مشکلاتی که باعث اختلال در عملکرد سلول‌­های خونی می­‌گردند.

آزمایشگاه ثمره با استفاده از تجهیزات به­‌روز و کادر حرفه­‌ای می­‌تواند با بالاترین دقت به تشخیص و درمان تمامی مشکلات مرتبط با خون بپردازد.

جوابدهی آنلاین