در برخی از مواقع ممکن است ویروس­‌های فعال در بدن وجود داشته باشند که زمینه­‌ساز بسیاری از بیماری­‌های عفونی هستند. بررسی این ویروس­‌ها و تشخیص مولکولی یا پروتئینی بودن آن­‌ها نقش بسیار مهمی در تشخیص و درمان بیماری‌­ها دارد. به همین منظور زمانی که پزشک احساس کند بیمار به دلیل وجود ویروس دچار مشکل شده است او را به آزمایشگاه مولکولار ارجاع می­‌دهد. پزشکان در این بخش با انجام تست­‌های مولکولی و آنتی ژن نتیجه مورد نظر دست پیدا خواهند کرد. کادر متخصص و مجرب در کنار تجهیزات به‌­روز و پیشرفته در این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

آزمایشگاه ثمره از مجرب‌ترین آزمایشگاه­‌های تخصصی در زمینه تست مولکولی می­‌باشد که از کادر متخصص و تجهیزات نوین در بخش Molecular بهره­‌مند است. در ادامه شما را با این بخش آزمایشگاهی و اهمیت آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

آزمایشگاه مولکولار

مولکولار چیست؟

تست مولکولار به منظور تشخیص انواع عفونت­‌های فعال به خصوص عفونت ویروس SARS-COV-2 مورد استفاده قرار می­‌گیرد. این تست تشخیصی بر اساس آنتی ژن انجام می­‌شود و به دنبال مارکرهای پروتئینی خارج از ویروس و یا ویروس­‌های مبتنی بر مولکول می‌­باشد. آزمایشات تقویت اسید نوکلئیک یا NAAT نیز از جمله آزمایش­‌های انجام شده در این بخش آزمایشگاه هستند. آزمایشات NAAT آزمایش­‌هایی هستند که مبتنی بر مولکول بوده و ماده ژنتیکی را تقویت می‌نمایند. به طور کلی تست­‌های Molecular به شناسایی قسمت­‌های خاص ژن و مارکرهای خاص در قسمت خارج از ویروس می­‌پردازند.

مولکولار در آزمایشگاه چه کاربردی دارد؟

آزمایشات مولکولار و تست‌­های آنتی ژن به بررسی سلول­‌هایی می‌­پردازند که حاوی ویروس می­‌باشند. ویروس‌­ها و دیگر عوامل موثر در ایجاد بیماری را می­‌توان از طریق ادرار، مدفوع و یا خون تشخیص داد. همچنین برای تشخیص و درمان بیماری­‌های تنفسی مانند کرونا نیز از بزاق دهان و یا سواب حلق و بینی برای تشخیص این ویروس­‌ها استفاده می‌­گردد. از دیگر کاربردهای تست­‌های مولکولی یا آنتی ژن می­‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تشخیص ویروس SARS-COV-2 و اینکه این ویروس چگونه می­‌تواند به شکل فعال فرد را آلوده نماید.
 • ایجاد کردن میلیون­‌ها نسخه از قسمت‌­های کوچک این ویروس در صورتی که در نمونه بیمار وجود داشته باشد.
 • شناسایی نمودن این قسمت­‌های کوچک از ویروس در نسخه­‌های ماشینی
مولکولار چیست؟

وظیفه پزشک در بخش مولکولار

بخش مولکولار از حساس­‌ترین و مهم­‌ترین بخش‌­های آزمایشگاهی محسوب می‌­شود که برای افزایش دقت در تشخیص به کادر مجرب و متخصص نیاز دارد. پزشکان متخصص در زمینه مولکول و آنتی ژن با بررسی تست­­‌های مولکولی به نتایج زیر دست پیدا می­‌کنند:

 • تست آنتی ژن سریع:
 • با انجام این تست می‌­توانند عفونت فعال را در بدن فرد تشخیص دهند.
 • همچنین پروتئین‌­های ویروسی خاص در نمونه بیمار را شناسایی می‌کنند.
 • معمولا برای دستیابی به نتایج دقیق‌­تر از آزمایشات جانبی استفاده می­‌نمایند.
 • تست Rt-PCR:
 • این تست به تشخیص عفونت­‌های فعال کمک می­‌کند.
 • از طرفی با هدف­‌گذاری روی توالی ژن خاص میزان ویروس SARS-COV-2 را در نمونه بیمار ارزیابی می­‌کند.
 • تست LAMP:
 • این تست عفونت فعال را با بررسی SARS-COV-2 مورد ارزیابی قرار می‌­دهد.
 • از طرفی با ایجاد ساختارهای حلقه‌­ای به تقویت بدن کمک می­‌کند.
 • می­‌تواند ویروس را در مقدار کم نمونه نیز تشخیص دهد.
اهمیت بخش مولکولار

اهمیت بخش مولکولی در آزمایشگاه

همانطور که گفته شد عفونت­‌های ویروسی می­‌توانند خطری جدی برای سلامت جسمی بیماران باشند. با توجه به این موضوع تشخیص و درمان به موقع و دقیق ویروس­‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دقت بالا در نتایج تست­‌های مولکولی بسیار حائز اهمیت می­‌باشد به همین دلیل ممکن است فرآیند آزمایش حدود 24 ساعت زمان ببرد. آزمایشگاه ثمره با استفاده از به­‌روزترین و مجهزترین تجهیزات توسط پزشکان متخصص و مجرب دقت آزمایشات مولکولی را به شدت افزایش داده است. بنابراین با رعایت پیچیدگی و حساسیت بالای تست­‌های مولکولار احتمال خطا در نتایج آزمایش را تقریبا به صفر رسانده است.

جوابدهی آنلاین